Дете со нож уби дете во Прилеп

„Денеска во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и В.Т.(21), двајцата од с....

Македонија го осуди гнасниот израелски масакр на цивили во Газа

„Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право. Повикуваме за заштита на цивилите и непречена испорака на хуманитарната помош. Почитување на меѓународното и хуманитарно...

ЕУ сака да го укине ветото за членство

Извештајот за продлабочување на интеграцијата во ЕУ во однос на идното проширување беше усвоен со 305 гласа за, 157 против и 71 воздржан и...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Јубилеј – 13 години од првиот број на весникот Илинден во Албанија

„На први март 2011 година како двоброј (март/април) беше испечатен првиот број на весникот, како гласило на македонското друштво „Илинден“- Тирана. Во овој изминат...

Орбан следната недела ќе го посети Трамп на Флорида

Според американската агенција АП, Орбан и Трамп се долгогодишни сојузници и поранешниот американски претседател редовно го фали во своите предизборни говори.Двајцата се сретнаа во...

Швајцарците гласаат за 13-та пензија и зголемување на старосната граница за пензионирање

Швајцарските синдикати изнесоа предлог за воведување дополнителен месечен социјален додаток за да им се помогне на пензионерите да се соочат со зголемените трошоци за...

Во Иран се одржуваат парламентарни избори, Хамнеи меѓу првите гласачи

Хамнеи ги повика граѓаните да гласаат што е можно поскоро, наведувајќи дека, како што рече, „и пријателите и непријателите на Иран ја следат излезноста“,...

Митревски ја има втората најдобра одбрана на колото во Лигата на шампиони (ВИДЕО)

Македонскиот голман имаше извонредна вечер и беше најзаслужен за победата на Порто над Целје.Митревски мечот го заврши со 14 одбрани, 10 од нив беа...

Шпанија е пресилна за македонските ракометарки, убедлив пораз

По победите над Азербејџан и Литванија, македонските ракометарки денеска загубија од главниот фаворит, селекцијата на Шпанија.На мечот кој се играше во СЦ „Борис Трајковски“,...

Ракометните младинци и кадети ги дознаа противниците за ЕП

Македонската ракометна репрезентација до 20 години е во група заедно со Хрватска, Црна Гора и Австрија.Европското првенство за ракометари до 20 години се игра...

Македонија У19 подобра од БиХ во вториот пријателски меч

Со головите на Каба Јакупи во 52. минута и Фикрет Љуварека во втората минута од судиското продолжение, Македонија У19 со 2-0 ја совлада Босна...

Ѓорческа се сопна на втората пречка во Трнава

Ѓорческа денеска во второто коло беше поразена од 18-годишната тенисерка од Филипини, Александра Еала со 2-0 во сетови.Филипинката која е 180. место во светот...
Боби Бадаревски

Важноста на ВИ писменоста во борбата против дигиталното родово базирано насилство

Рајко Пеколски

(Дe)конструкција

Зоран Дабиќ

Самонаречениот месија Османи

ИД.7 турер: првиот целосно електричен карван на Фолксваген (ФОТО+ВИДЕО)

ИД.7 турер е долг 4.961 милиметар, широк е 1.862 милиметри и висок е 1.536 милиметри. Меѓуоскиното растојание е 2.91 милиметар.Станува збор за карван кој...

Авто спортот како предвесник на еколошката сообраќајна иднина

Климатските промени се случуваат пред нашите очи, а човечката популација е исправена пред предизвикот за зачувување на животната средина, во прва инстанца преку елиминирање...

Првиот нов модел на Ланча по 13 години е пежо 208 во скап италијански костим (ФОТО+ВИДЕО)

Четвртата генерација на моделот ипсилон користи технологија на Стелантис групацијата, која ја имаат и пежо 208 и опел корса. Сепак, ипсилон се издвојува со...

Светска премиера: Шкода ја покажа освежената октавија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Кога станува збор за дизајнот, чешката компанија се решила за суптилни промени, а како што и самите кажаа, новата октавија е инспирирана од моделот...

Тесла дојде во Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Продажниот салон на еАуто е местото каде што можете да го набавите својот тесла автомобил, а се наоѓа во рамки на спортскиот аеродром Стенковец,...

Чизкејк

Состојки:За основата:400 г мелени бисквити200 г стопен путерцимет по желба За филот:1 кг крем сирење маскарпоне400 г шеќер3 лажици брашно4 лажички екстракт од ванила2 лажички...

Богат чоколаден чизкејк

СОСТОЈКИ Подлога:240 г колачиња „орео“ (околу 20 колачиња)70 г несолен путер, стопенЧизкејк-фил:350 г чоколада за готвење120 слатка павлака (1/2 чаша)1 лажичка инстант кафе / еспресо...

Банана-колач со глазура од маскарпоне

Состојки: За тестото:350 г испасирани банани (околу 4 средни или 3 големи банани)400 г брашно1 лажичка прашок за печиво1 лажичка сода бикарбона1/2 лажичка мелен цимет1/2...