понеделник, 30 септември 2024

Шкендија убедливо го победи Вардар и се врати на врвот на табелата

Шкендија со 4-0 го доби дербито со Вардар и по ремито на Струга и Гостивар се врати на врвот на табелата во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Прашањето околу победникот во Тетово беше решен во првиот половина час кога Шкендија веќе имаше предност од 3-0.

Серијата голови ја отвори Трумчи уште во третата минута од мечот, десет минути подоцна Ибраими зголеми на 2-0, а Ахмеди во 27. погоди за 3-0. Со тој резултат се замина на одморот.

Во вториот дел гол даде и Рамадан за конечна победа на Шкендија од 4-0.

Мечот го одбелажаа и инциденти, голманот на Вардар, Гачевски со тврд предмет беше погоден од домашната публика.

Струга и Гостивар одиграа нерешени 2-2. Домаќините двапати имаа водство со голови на Кехинде и Компаоре, Гостивар изедначуваше преку Ајдоган и Симоновски.

Пораз од 4-0 забележа и Пелистер во Струмица против Брера, Работнички со 2-1 го совлада Шкупи, Беса со 1-0 победи против Воска, а немаше голови на мечот меѓу Тиквеш и Силекс.

Тиквеш – Силекс 0-0

Табела: Шкендија 17, Гостивар 16, Работнички 16, Силекс 13, Струга 12, Брера 11, Шкупи 9, Пелистер 9, Беса 8, Вардар 7, Тиквеш 5, Воска 5.