среда, 23 октомври 2024
Татко и син за прв пат заиграа заедно во НБА

Леброн Џејмс и Брони Џејмс испишаа историја, ЛА Лејкерс ја отвори сезоната со победа (ВИДЕО)

На Леброн Џејмс му се оствари сонот, еден од најдобрите кошаркари во историјата заигра со својот син Брони Џејмс во НБА лигата.

Утрово стартуваше новата сезона во НБА, ЛА Лејкерс на стартот триумфираше над Минесoта, а мечот го одбележа историски момент, за прв пат заиграа татко и син во најсилната кошаркарска лига.

Во финишот на полувремето, Леброн Џејмс и Брони Џејмс истрчаа на паркетот и беше испишана историја.

Брони Џејмс на своето деби во НБА одигра три минути и не се прослави многу, забележа само еден скок.

Што се однесува до натпреварот, ЛА Лејкерс ја создаде предноста во втората четвртина, Минесота се обидуваше да ја врати неизвесноста но на крајот „езерџиите“ без многу проблеми славеа со 110-103.

За победата на ЛА Лејкерс најзаслужен беше Ентони Дејвис, кој постигна 36 поени, 16 скокови и четири асистенции, додека на другата страна Ентони Едвардс постигна 27 поени и шест скокови.