недела, 21 јули 2024

Кремљ не очекува промени по назначувањето на Руте за нов шеф на НАТО

Портпаролот на рускиот претседател изјави денеска дека не очекува именувањето на Марк Руте за иден генерален секретар на НАТО да доведе до каква било промена на генералната линија на Алијансата, која Русија ја смета за непријателска.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Тешко дека овие избори можат да сменат нешто во генералната линија на НАТО“, изјави за новинарите портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Сега кога Алијансата е непријателски настроена кон нас“, рече Песков.

НАТО денеска официјално го назначи холандскиот премиер Марк Руте за следен генерален секретар. Тој на таа функција ќе го наследи Норвежанецот Јенс Столтенберг и ќе стапи на должност на 1 октомври.

Тогаш ќе му истече мандатот на Столтенберг, кој беше обновуван четири пати од 2014 година, кога првпат беше назначен.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ