недела, 14 јули 2024
ИТФ М25 Скопје

Калин Ивановски се пласираше во финалето на фјучрсот во Скопје

Објавено на

часот

Сподели

Ивановски како четврти носител беше благ фаворит против турскиот тенисер Киркин кој беше петти носител, но Македонецот не го почна најдобро мечот.

Киркин го доби првиот сет со 6-3, сепак Ивановски се ослободи повеќе во вториот сет и бодрен од домашната публика го зема со 6-2, со ист резултат го доби и третиот решавачки сет и дојде до победа од 2-1.

Во утршното финале Калин за пехарот ќе се бори против Французинот Саша Вајенбург кој денеска беше подобар од Хрватот Вито Тонјец со 2-0 во сетови.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ