вторник, 23 јули 2024

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе одлучи дали ќе учествува во „пржинска влада“

ВМРО-ДПМНЕ сè уште не одлучила дали ќе учествува во техничката влада што треба да биде избрана на 28 јануари и чиј премиер согласно предлогот на ДУИ треба да биде Талат Џафери, изјави портпаролот на партијата Наум Стоилковски.

Објавено на

часот

Сподели

Во следниот период телата на ВМРО-ДПМНЕ ќе донесат одлука и дали ќе се учествува и евентуално со кои имиња би се учествувало во таква влада“, рече Стоилковски.

Тој изјави дека СДСМ ѝ прави штета на државата што не го прифати нивниот предлог за укинување на проектот „пржинска влада“ за, како што рече, Талат Џафери да го стават за премиер.

Деспотот од Форино е лик познат во јавноста од неговите кршења на закони и процедури, до снимките со неговите сочни пцости и испади, што никако не е материјал за премиер на држава како Македонија во криза. Но, Македонија со СДС мора да трпи затоа што Мала Речица, Али Ахмети и Артан Груби така му наредиле на Димитар Ковачевски. Тоа е и единствената причина зошто сè уште во Македонија постои срамен проект наречен пржинска влада, и зошто нема промена на изборниот модел, посочи Стоилковски.

Прашан дали би го гласале ли Јован Митревски за претседател на Собранието, Стоилковски рече дека тоа е небитно во моментот.

Важно е дека Талат Џафери по избор на Мала Речица и со една уцена од ДУИ кон СДС ќе биде премиер во следниот период без никаков легитимитет, потенцира Стоилковски.

За изјавата на ДУИ дека следен проект им е шеф на државата, Стоилковски рече дека следен проект на ДУИ е заминување во длабока опозиција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ