вторник, 23 јули 2024

Спалети останува селектор на Италија и покрај раната елиминација

Италијанската фудбалска федерација одлучи да продолжи со Лучано Спалети на селекторската позиција и покрај лошиот настап на Европското првенство.

Објавено на

часот

Сподели

Италија одигра под сите очекувања, беше мизерна во групната фаза, а вчера тотално надиграна од Швајцарија во осминафиналето и елиминирана.

Ваквиот настап не му ја загрози работата на Спалети. Италијанската фудбалска федерација денеска потврди дека тој останува селектор на репрезентацијата најмалку до Светското првенство 2026 година.

„Мојата мисија е да го направам овој состав уште помлад“, изјави Спалети.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ