четврток, 25 јули 2024

Шолц: Нема мир без Русија

Германскиот канцелар Олаф Шолц се изјасни за вклучување на Русија во мировниот процес за Украина.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Вистината е дека мирот во Украина не може да се постигне без вклучување на Русија“, рече Шолц на мировната конференција во Швајцарија во саботата.

Во исто време, тој ја повика Русија целосно да се повлече од делумно окупираната Украина.

„Русија може да стави крај на оваа војна во секое време доколку ги запре нападите и ја повлече својата војска од Украина“, додаде Шолц.

Русија досега одбиваше да ги послуша повиците за мир врз основа на меѓународното право и Повелбата на ОН. Повеќе од две години по рускиот напад на Украина, самитот во Бургеншток, планински венец над езерото Луцерн, има за цел да се разговара за начините за постигнување мир во Украина.

Учествуваат повеќе од 90 земји. Сепак, Русија не беше поканета. Кина, најважниот сојузник на Русија, ја откажа посетата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ