вторник, 23 јули 2024

Пуч во Боливија, маскирани војници упаднаа во претседателската палата, тенкови на градскиот плоштад (ВИДЕО)

Боливискиот претседател Луис Арсе во средата ја осуди „нередовната мобилизација“ на дел од воените единици во Ла Паз, а поранешниот лидер Ево Моралес го обвини главниот генерал за подготовка на воен удар.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Тешко вооружени војници и оклопни возила се собраа на плоштадот Плаза Мурило во градот, според видеата споделени на социјалните мрежи, додека сведок на Ројтерс видел како оклопно возило влегува во просторот на претседателската палата, која се наоѓа на плоштадот, и војници како влегуваат внатре. Генералот Хуан Хозе Зунига им се обрати на новинарите на плоштадот пред нападот на Националната палата.

„Престанете да уништувате, престанете да ја осиромашувате нашата земја, престанете да ја понижувате нашата армија“, рече тој во униформа, опкружен со војници, инсистирајќи дека преземената акција е поддржана од јавноста.

„Тројцата началници на вооружените сили дојдоа да ја изразат нашата вознемиреност. Ќе има нов кабинет на министри, сигурно е дека работите ќе се променат, но нашата земја не може да продолжи вака“, изјави Зунига за локална телевизија.

Во видео порака, министерката за надворешни работи Селинда Соса Лунда тврди дека одредени воени единици извршиле напад врз „демократијата, мирот и националната безбедност“. Воени тенкови, наводно, биле поставени околу главниот плоштад во Ла Паз, каде што се наоѓаат националните извршни и законодавни канцеларии, според државната медиумска агенција АБИ.

Поранешниот претседател Ево Моралес ги повика приврзаниците да излезат на улиците и да ги блокираат патиштата за да се спротивстават на наводниот обид за државен удар, за кој тој го обвини неодамна разрешениот воен началник генерал Хуан Хозе Зунига, кој вчера беше сменет од функцијата пред немирите.

„Нема да дозволиме вооружените сили да ја нарушат демократијата и да го заплашат народот“, изјави Моралес, кој беше првиот боливиски претседател со домородно потекло, но мораше да ја напушти земјата во 2019 година по, како што поддржувачите го нарекуваат, пучот поддржан од САД. Моралес се врати од егзил по изборот на Арсе следната година, пишува Гардијан.

„Ја вративме демократијата во Боливија и нашата порака е дека нема да толерираме каков било вид на де факто диктаторски режим или државен удар во Латинска Америка“, изјави Арсе за Гардијан пред неговата инаугурација во 2020 година.

На телевизиските снимки се гледаат маскирани припадници на армијата како упаѓаат во претседателската палата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ