недела, 21 јули 2024

Политико: Орбан се среќава со Путин во Москва, силни критики од ЕУ

Повеќе европски лидери го критикуваат унгарскиот премиер, кој ја симпатизира Русија, затоа што разговара со Москва без мандат, вели Политико.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

По неговото патување во Украина, унгарскиот премиер Виктор Орбан се очекува денеска да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Политико, повикувајќи се на повеќе медиуми.

Средбата ќе се одржи пет дена откако Унгарија дојде на чело на ротирачкото претседателство со Советот на ЕУ.

Орбан треба да се сретне со Владимир Путин во Москва, како што најпрвин објавија унгарскиот истражувачки медиум ВСквер, а подоцна и Фајненшл тајмс и Радио Слободна Европа.

Орбан во Кремљ ќе биде придружен и од министерот за надворешни работи Петер Сијарто, јави Радио Слободна Европа, повикувајќи се на владин извор.

На прашањето на Политико дали Орбан ќе се сретне со Путин, портпаролот на унгарското претседателство одбил да коментира.

Претходно дента, Золтан Ковач, меѓународниот портпарол на Орбан, на новинарите загадочно им рече дека Орбан е „надвор од мрежата“. „Нема однапред да ви кажеме која е неговата намера“, рече тој во Будимпешта на прашањето дали е планирано патување во Москва.

По првите извештаи во четвртокот за можна средба Орбан-Путин во Москва, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел напиша на Икс: „Ротационото претседателство со ЕУ нема мандат да соработува со Русија од името на ЕУ.“

„Советот на Европа е јасен: Русија е агресор, Украина е жртва. Не можете да зборувате за Украина без Украина“, рече тој.

Полскиот премиер Доналд Туск ја доведе во прашање одлуката: „Гласините за вашата посета на Москва не може да бидат вистинити, Виктор Орбан, или се?“, напиша тој на Икс.

Валери Хаер, претседателка на либералната група Да ја обновиме Европа во Европскиот парламент, исто така, ја осуди посетата.

„Премиерот Орбан дејствува без мандат и не е во интерес на ЕУ. Доколку се потврдат овие гласини, ние го осудуваме овој национален соло-напор. Европската Унија е обединета зад Украина, а не зад Виктор Орбан со неговата скриена агенда“, напиша таа на Икс.

И финскиот премиер Петери Орпо се приклучи на критиките на Икс:

„Вознемирувачки вести за посетата на Орбан на Москва. Јасно е дека тој нема мандат да преговара или да разговара од името на ЕУ. Неговата посета ќе покаже непочитување на должностите на претседавачот со ЕУ и ќе ги поткопа интересите на Европската Унија“.

Во вторникот, Орбан беше во ненадејна посета на Киев, каде што се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Унгарскиот лидер му предложи на Зеленски итен прекин на огнот, но претседателот не го коментираше јавно планот.

Портпаролот на Орбан, Ковач, им рече на новинарите дека премиерот знае дека нема право да разговара со Зеленски од името на Советот и рече дека го посетил Киев „од свое име“.

„Но во рок од два часа, во Советот веќе беше споделено резиме на содржината на разговорот и на унгарскиот став. Значи, тоа е она на што мислиме: ги следиме правилата и тоа ѝ дава простор за маневрирање на земјата-членка. Ние не одиме само на вообичаениот начин на посредување во договорите“, рече тој.

Идејата за итен прекин на огнот не е ништо ново, бидејќи Орбан – кој се смета за најблизок сојузник на Русија во ЕУ откако постојано ги попречуваше напорите на блокот да го поддржи Киев – ја поддржа таа идеја откако Русија ја нападна Украина во 2022 година.

Но Зеленски претходно ја отфрли идејата, велејќи дека „Паузата на украинското бојно поле нема да значи пауза во војната“.

Во интервју за Блумберг во средата, Зеленски рече дека на Путин не може да му се верува дека ќе го почитува примирјето.

„Во војна не може само да зборувате за прекин на огнот. Ни треба план за нашиот народ. Не можеме да му веруваме на Путин бидејќи за нас тој е убиец и агресор“, рече Зеленски.

Говорејќи по самитот на Шангајската организација за соработка во четвртокот, Путин рече дека ни тој не ѝ верува на украинската страна.

„Не можеме да дозволиме непријателот да го користи овој прекин на огнот за да ја подобри својата позиција… Мораме да обезбедиме другата страна да преземе чекори што се (императив) за Руската Федерација, така што прекинот на огнот без таков договор е невозможен“, рече Путин, пренесе рускиот државен медиум Спутник.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ