петок, 12 јули 2024
Ветување на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски

Новата влада ќе ја разгледа можноста за намалување на цената на електричната енергија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави дека по формирање на новата влада ќе биде разгледана можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за нејзино намалување.

Објавено на

часот

Сподели

„Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги поканиме и експертите на една дебата и дискусија за враќање на цената на електричната енергија, односно да ја разгледаме и можноста дури и за намалување“, рече Мицкоски кој беше на одбележувањето на почетокот на работата на вториот производствен погон на фабриката Киел Македонија во ТИРЗ Тетово.

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со цената на струјата, Мицкоски информираше дека следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ има план како да го направи и намалувањето на цената на струјата.

„Имаме план, имаме начин како тоа во периодот што следи да го направиме така што граѓаните треба да бидат спокојни доаѓа влада која ќе се грижи за стандардот на граѓаните“, изјави Мицкоски. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ