четврток, 25 јули 2024
ВМРО-ДПМНЕ

Николоски: Ние понудивме државнички пристап, а тие примитивизам и предавства. Ајде на избори веднаш!

Објавено на

часот

Сподели

„Неколку збора за вистината – цела година ја лажат јавноста дека преговараат со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, имале па немале, ги делат луѓето на про-ЕУ и анти-ЕУ, прогресивни и регресивни, вакви и такви, а вистината е желба за ден повеќе криминална власт.

2/3 во Собранието немаат и никогаш нема да имаат! Од ВМРО-ДПМНЕ поддршка за уставни измени под бугарски диктат нема и нема да има! Најдобар доказа за ова е што предлогот за уставни измени не го ставаат на гласање.

Им понудивме национално обединување на Македонците – го одбија. Станаа класични измеќари на ДУИ и Ахмети.

Прифатија договор со Бугарија катастрофален по македонските национални интереси, кој се разбира не можат да го испорачаат. Ги предупредивме, а СДСМ игнорираше. Една година потоа после сите лаги и подметнувања сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се против бугарскиот диктат и се столбот на одбраната на македонскиот национален идентитет.

Понудивме и решение на проблемот што тие го создадоа, а не можат да го решат. Одбија.

Кодошат и ја злоупотребуваат меѓународната заедница, одлучија наместо да прифатат решение да спинуваат. Лоши ‘спин доктори’.

Прифаќање на bугарски диктат нема, но може да има заштита на националните интереси и наместо да се приклучат одлучија да прават негативна кампања со невистини, демек ВМРО-ДПМНЕ прифатил нешто, а јасно е година дена дека не прифаќаме ништо од нивните лоши одлуки за Македонија.

Ние понудивме државнички пристап, а тие примитивизам и предавства. Нас Македонија, а на СДСМ Бугарија. Тоа е разликата.

Избори се решение, колку побргу заминат толку побргу ќе огрее сонцето за Македонија. Народот да каже за иднината на Македонија како врховен судија во политиката“, вели Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ