недела, 14 јули 2024

Косово го забрани влезот за возила со српски таблички

Објавено на

часот

Сподели

Криезиу за Радио Слободна Европа изјави дека владата, по апсењето тројца припадници на косовската полиција од страна на српските власти, одлучила да го зголеми нивото на граничната контрола.

„Од безбедносни причини институциите одлучија да го зголемат нивото на гранични контроли. Затоа како итен чекор е одлучено да се забрани влез на возила со српски регистарски таблички на Косово, додека анализата на состојбата од страна на безбедносните институции продолжува. Следните активности ќе бидат преземени врз основа на препорака на институциите за спроведување на законот“, објасни тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ