вторник, 16 јули 2024

Ферстапен ја освои пол-позицијата во Австрија!

Актуелниот шампион, Макс Ферстапен ќе стартува од пол позицијата во трката за Големата награда на Австрија откако имаше најбрзо време во денешните квалификации.

Објавено на

часот

Сподели

Трикратниот шампион претходно славеше и во спринт трката, а по нешто повеќе од три часа подоцна ја освои и пол позицијата.

Ферстапен до најдобрата стартна позиција дојде со време од 1:05.336 минута, со четири десетинки предност пред Ландо Норис од Мекларен. Трето време имаше вториот возач на британскиот тим, Оскар Пјастри, но по завршувањето на квалификациите тој е помесетн на седмото место бидејќи во најбрзиот свој круг со сите четири губи беше надвор од стазата. Тоа му овозможи на Џорџ Расел да дојде до третото стартно место.

Меѓу најдобрите десет завршија и Карлос Саинц, Луис Хамилтон, Шарл Леклер, Серхио Перез, Нико Хулкенберг и Естебан Окон.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ