четврток, 25 јули 2024
Дали Анкара мора да потпише?

Ердоган: САД и Канада ја условуваат Турција

САД и Канада инсистираат Анкара да го ратификува приемот на Шведска во НАТО пред Канада да продолжи со извозот на беспилотни летала во Турција.

Објавено на

часот

Сподели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го откри ова, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на локалните медиуми.

Ердоган најави дека и покрај условувањето на САД и Канада, иднината на нордиската земја во Северноатлантската алијанса ќе се решава во турскиот парламент, до кој Ердоган испрати предлог за ратификација на крајот на октомври.

Турција, членка на НАТО, побара во октомври 2021 година да купи воени авиони на Локхид Мартин Кор-16 и 79 комплети за да ги модернизира своите постоечки воени авиони.

На конференцијата на НАТО во јули, Ердоган сигнализираше дека Турција може да и даде зелено светло на Шведска и Канада се согласи да ги отвори разговорите за укинување на извозните контроли на делови од беспилотни летала, вклучувајќи ја и оптичката опрема.

Администрацијата на Џозеф Бајден го поддржува купувањето беспилотни летала во вредност од 20 милијарди долари, но во Конгресот имаше приговори за Шведска, како и за состојбата со човековите права во Турција.

„Ако вие го имате вашиот Конгрес, јас го имам својот парламент. Ако нашите земји се сојузници на НАТО, направете го она што треба, во знак на солидарност, а нашиот парламент истовремено ќе ги донесе потребните одлуки“, додаде Ердоган.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ