среда, 29 мај 2024
Словенечкиот ас беше незапирлив

Дончиќ блесна со трипл-дабл, Далас е на чекор до финале (ВИДЕО)

Далас е на чекор до финале во Западната конференција, „маверикс“ утрово ја совладаа Оклахома со 92-104 и поведоа со 3-2.

Објавено на

часот

Сподели

Нов брејк во серијата помеѓу Оклахома и Далас, утрово во „Пејком Центар“, Лука Дончиќ беше незапирлив и ги предводеше „маверикс“ до победа од 92-104.

Словенечкиот ас мечот го заврши со трипл-дабл учинок, реализираше 31 поен, имаше 10 скока а забележа и 11 асистенции.

Далас водеше во текот на целиот натпревар, во еден момент имаше и максимални +18. Оклахома никако не успеваше да се врати во игра, најмногу што направија домаќините беше кога ја стопија разликата на -7.

На Истокот, Бостон е прв финалист откако славеше против Кливленд со 113-98 во петтиот меч.

Без Мичел, Ален и Лаверт „кавалирс“ се држеа три четвртини, но не можеа да одолеат во завршницата кога „селтикс“ направи клучна серија 13-2 и ги реши сите дилеми.

Дури шест играчи кај Бостон беа двоцифрени, Џејсон Тејтум со 25 поени и 10 скока беше најдобар поединец.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ