вторник, 23 јули 2024

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција и кон Македонија

Српскиот претседетел Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната интерконекција Србија-Бугарија. Воедно, тој најави  изградба на гасна интерконекција и кон Македонија, јави МИА.

Објавено на

часот

Сподели

„Гасна и воопшто енергетски инфраструктури ние и во иднина ќе градиме, што е влезено и во планот на (еврокомесарот Оливер) Вархеји, ќе градиме гасна интерконекција и кон Северна Македонија. Се надевам дека и во Босна и Херцеговина ќе се договорат, да можеме кон Република Српска и воопшто кон БиХ да градиме гасни интерконектори“, изјави Вучиќ во Ниш по пуштањето во работа на интерконекцијата со колегите од Бугарија и Азербејџан Румен Радев и Илхам Алиев.

Тој додаде дека следната година ќе почнат работите за изградба на нафтовод меѓу Србија и Унгарија.

„Треба да изградиме нафтовод меѓу Србија и Унгарија за да можеме да имаме подобар пристап до поевтина нафта“, рече Вучиќ и додаде дека Србија мора да работи и на диверзификација на снабдувањето со нафта. 

Пред тоа, за време на средбата со бугарскиот претседател во Ниш, Вучиќ рече дека Србија и Бугарија можат дополнително да ги подобрат односите, дека односите меѓу двете земји можат да бидат уште подобри и дека сите преостанати проблеми ќе бидат решени.

„Разговаравме за тоа денеска и ќе се погрижиме да ги решиме помалите проблеми што постојат, околу книгите и учебниците и други работи, така да тоа ќе го решиме, како и сите други работи. Кога луѓето сакаат да разговараат, сѐ ќе решат“, изјави Вучиќ, одговарајќи на новинарско прашање за разговорите со Радев.

Претседателот на Бугарија Румен Радев рече дека и тие од своја страна работат на подобрување на односите со Србија. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ