сабота, 13 јули 2024

УЕФА отвори истрага против Албанија

Дисциплинската комисија на УЕФА, отвори истрага против Албанија поради однесувањето на нивните навивачи.

Објавено на

часот

Сподели

Спорно е однесувањето на навивачите на Албанија пред, за време и по мечот против Италија кој се играше вчера, 15. јуни.

Албанците фрлаа разни предмети на теренот, употребуваа пиротехника, а во финишот од натпреварот еден од нив и влезе на теренот. Имаше и провокативни пораки кои исто така се предмет на постапката.

Засега е нејасно колку сериозна ќе биде казната за Албанија.

Денеска и покрај тоа што не играше нивната репрезентација, нивните навивачи повторно правеа проблеми, имаа судири со српски навивачи и провоцираа со албански знамиња.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ