вторник, 23 јули 2024
Протест на Филхармонија

Со игнорирање на проблемите државата го покажува односот кон трајните вредности

Објавено на

часот

Сподели

Од Филхармонијата најавуваат дека нивниот протест ќе продолжи сѐ до конечната промена на одлуката.

„Вработените во Филхармонија протестираат веќе три месеци, а Министерството за култура  молчи и целосно ја игнорира нашата борба. Со игнорирање на проблемите не се намалува штетата, напротив уште повеќе се продлабочува. Со негирање и непочитување на најважните институции од културата, државата покажува каков е нејзиниот однос кон традицијата и трајните вредности создавани со децении од генерации уметници кои животот го оставиле на сцената“, пишува во денешното соопштение од Филхармонија.

Оттаму најавуваат дека протестите на вработените ќе продолжат и следната недела, пред Владата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ