четврток, 18 јули 2024
Додека трае состанокот на ОБСЕ

Сјарто го посети Мицкоски

Објавено на

часот

Сподели

Според Мицкоски, нашата држава со сите свои недостатоци во поглед на реформи и политики сепак споредено со други држави кои веќе се членки на Европската Унија, заслужува напредок кон остварување на оваа неспорна стратешка цел членство во Европската Унија.

На средбата, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, се разговарало и за предизвиците со кои се соочуваат нашите граѓани, како што се економската криза, растечката сиромаштија, скапите цени и инфлацијата како и недостатокот на инвестиции и реформи.

Двајцата соговорници ги потврдиле исклучително добрите односи кои ВМРО-ДПМНЕ ги има со унгарската Влада и Мицкоски се заблагодари на поддршката која нашата држава ја има од пријателска Унгарија.

На средбата присуствувале и потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и Тимчо Муцунски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ