вторник, 23 јули 2024

Силвио Берлускони, поранешниот италијански премиер, почина на 86-годишна возраст

Објавено на

часот

Сподели

Медиумскиот тајкун, кој водеше три италијански влади меѓу 1994 и 2011 година и чија партија Форца Италија е помлад партнер во сегашната владејачка коалиција, веќе некое време боледуваше од леукемија.

Берлускони беше еден од најенергичните италијански политичари, кој направи камбек во политиката во 2017 година и покрај кариерата засенета со секс скандали, безброј обвинувања за корупција и пресуда за даночна измама.

Тој почина во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано, каде што помина шест недели оваа пролет на третман за белодробна инфекција поврзана со хронична миеломоноцитна леукемија пред да биде повторно примен.

Роден во Милано во 1936 година во семејство од средна класа, Берлускони ја започна својата деловна кариера во недвижности пред да го основа Медиасет, најголемиот комерцијален радиодифузер во Италија. Тој исто така беше сопственик на фудбалскиот клуб Милан помеѓу 1986 и 2017 година.

Форца Италија е основана во 1993 година. Една година подоцна, Берлускони беше првиот премиер што беше избран без претходно да има владина функција, а неговиот втор мандат, помеѓу 2001 и 2006 година, е најдолгиот мандат на кој било италијански лидер од втората светска војна. Тој се врати на власт во 2008 година, но беше принуден да поднесе оставка во 2011 година поради акутната должничка криза.

Берлускони беше осуден за даночна измама кон крајот на 2012 година, поради што ја отслужи својата едногодишна затворска казна со скратено работно време во општокорисна работа од стан во Милано. Неговата забрана да се кандидира за функцијата беше укината навреме за општите избори во 2018 година, кога Форца Италија учествуваше во коалиција со Лига и Браќа на Италија, но не ги исполни потребните 40% за владеење.

Во 2019 година, Берлускони освои место во Европскиот парламент и на општите избори во октомври 2022 година, неговата партија се врати на власт со коалицијата предводена од Браќа на Италија на Џорџија Мелони. Берлускони беше избран и за сенатор.

Наречен „Ил Кавалјере“ (витез), Берлускони често се смета за „креатор“ на италијанската политика.

Во 2016 година, тој имаше операција за замена на неисправна аортна валвула и беше примен во болница со ковид во септември 2020 година. Имаше долготрајни компликации поврзани со вирусот, искуство што го опиша како „најлошото во мојот живот“.

Тој се женеше двапати и беше во врска со Франческа Паскале (37) седум години пред врската со 33-годишната Марта Фасина, пратеничка во Форца Италија со која стапи во „симболичен брак“ во март 2022 година. Тој има пет деца.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ