четврток, 25 јули 2024

Шојгу: Експлозијата на браната е терористички напад во режија на Украинците

Објавено на

часот

Сподели

Тој исто така откри дека се уништени 15 руски тенкови и девет оклопни возила, јавуваат руските новински агенции.

Шојгу исто така ја нарече експлозијата на браната „терористички напад“ и тврди дека Украина ја разнесе браната „за да го олесни прераспоредувањето на единиците од Керсон во офанзивната зона“.

Тој исто така рече дека Украина почнала да гради одбранбени позиции на десниот брег на реката Днепар и дека Русија ја одбила украинската офанзива во последните три дена.

Тој рече дека Украина се обидела да напредува во седум одделни насоки на 5 јуни, но нејзините сили биле запрени.

Шојгу исто така тврдеше дека украинските војници се обиделе да напредуваат во пет правци на 4 јуни, но биле неуспешни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ