недела, 21 јули 2024

САД и Македонија потпишаа 10-годишен план за соработка во одбраната

Објавено на

часот

Сподели

Остин и Петровска се сретнаа за да потпишат 10-годишен патоказ за соработка во одбраната, кој ги поставува целите за двете земји да работат заедно на решавање на заедничките одбранбени предизвици.

„Северна Македонија одамна е голем пријател на САД и нашите интереси и нашите вредности нè тераат да се стремиме кон Европа која е слободна, цела и во мир“, рече Остин кога ја пречека Петровска во Пентагон, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. 

„Додека Русија продолжува да ја води својата сурова и непредизвикана војна на избор против Украина, јас сум навистина благодарен за работата на Северна Македонија да го поддржи украинскиот народ во ова потребно време“, вели Остин.

Тој ја пофали Македонија, која е членка на НАТО од 2020 година, за нејзиниот придонес во Алијансата, како и за славењето на „силните билатерални одбранбени односи на двете земји“.

„Денес, горд сум што заеднички ќе го потпишеме патоказот САД-Република Северна Македонија за одбранбена соработка“, рече Остин.

Овој патоказ, посочи, ги прикажува нашите цели за билатерални одбранбени односи во следните 10 години и покажува начини на кои можеме да работиме заедно на модернизација и да ја фокусираме нашата безбедносна соработка да работиме на справување со денешното опкружување за глобална закана.

Во соопштението се вели дека Петровска кажала оти Македонија ќе застане „рамо до рамо“ со САД во исполнувањето на заедничките предизвици, вклучувајќи и продолжување на поддршката на Украина во „лицето на неиспровоцираната агресија на Русија“.

САД обезбедија повеќе од 39,7 милијарди долари безбедносна помош за да им помогнат на украинските сили да ја одбранат својата земја од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

САД, исто така, продолжуваат да водат сојуз од повеќе од 50 земји во собирот зад Украина преку Контакт групата за одбрана на Украина.

Остин рече дека со нетрпение очекува понатаму да разговара за заедничките одбранбени приоритети на САД и Македонија за време на самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, во јули.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ