сабота, 20 јули 2024

Русија: Нападнат е Крим, ја одбивме офанзивата во Запорожје

Објавено на

часот

Сподели

Украинските власти не го коментираа инцидентот. Истата ноќ, Русија лансирала 20 беспилотни летала Шахед-136/131 од иранско производство во нападите врз Украина, според воздухопловните сили. Сите беспилотни летала биле соборени од украинската воздушна одбрана.

Од август 2022 година редовно се регистрираат експлозии и пожари на полуостровот Крим, кој е под руска окупација. Украинските власти повеќе пати ветија дека ќе ѝ го вратат Крим на Украина. Русија го окупираше Крим откако го анектираше полуостровот во 2014 година, во екет на револуцијата на Евромајдан со која беше соборен тогашниот претседател Виктор Јанукович.

Ја одбивме украинската офанзива во Запорожје

Руското Министерство за одбрана тврди дека нивните сили ги одбиле украинските офанзивни операции во областа Запорожје.

„Во правец на Јужно-Доњецк, единиците на групата војници Восток, со поддршка на артилерија и авијација, му нанесоа огнена штета на непријателот, кој се обидува да изврши офанзивни операции“, рече Олег Чехов, шеф на прес-центарот за групата Восток.

Чехов рече дека моторизираните стрелечки единици на групата ги одбиле непријателските напади во близина на Новосилка, Новодаривка и Левадна, три области каде што се воделе тешки борби во изминатите неколку дена. Тој рече дека непријателските напади биле одбиени и во областа околу Макаривка.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ