недела, 21 јули 2024
Ролан Гарос

Руд го победи Руне и закажа полуфинале против Зверев

Објавено на

часот

Сподели

Норвежанецот Руд беше подобар тенисер на овој меч и заслужено дојде до триумфот, а својата добра игра ја најави уште во првиот сет кој го доби со 6-1.

Вториот го доби со 6-2, но третиот сет му припадна на Данецот, Руне кој го доби со 6-3 и се врати во игра.

Но, надежта не траеше долго, Руд беше подобар во четвртиот сет со 6-3 и дојде до триумф со 3-1 во сетови.

Во полуфиналето Руд ќе игра против Зверев кој со 3-1 во сетови славеше против Ечевери.

Во другото полуфинале играат Новак Ѓоковиќ и Карлос Алкараз.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ