недела, 21 јули 2024

Протекоа тајни американски податоци. Загубите на Русија се поголеми отколку што се мислеше

Помеѓу 462.000 и 728.000 руски војници биле убиени, повредени или заробени до средината на јуни, објави Економист, повикувајќи се на обелоденети документи на американското Министерство за одбрана. Овие бројки го надминуваат бројот на руски војници кои се подготвуваа за целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Загубите на Русија во Украина од 2022 година ги надминуваат жртвите со кои земјата се соочи во воените конфликти од Втората светска војна. Руските независни медиуми Медуза и Медиазон објавија извештај во кој се наведува дека околу 120.000 руски војници биле убиени од почетокот на инвазијата на Украина.

Генералштабот на Украина проценува дека загубите на руската армија на крајот на мај надминале 500.000 луѓе. Во оваа бројка се вклучени и загинатите и ранетите, пишува Киев Индипендент.

Економист наведува дека на секој загинат Русин има тројца или четворица повредени. Меѓу оние кои претрпеа најголеми загуби се Русите на возраст од 35 до 39 години. Во целиот период на инвазијата, според пресметките на Економист, биле убиени и до 27.000 луѓе од оваа возрасна група.

„Најновите проценки сугерираат дека приближно 2 отсто од сите Руси на возраст меѓу 20 и 50 години се убиени или тешко ранети во Украина од почетокот на војната“, се вели во написот.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на 25 февруари објави дека во војната биле убиени околу 31.000 украински војници. Тоа беше прв пат Зеленски јавно да презентира бројка за бројот на загинати украински војници од почетокот на инвазијата.

Русија продолжува да регрутира од 25.000 до 30.000 нови војници месечно, објави Њујорк тајмс, повикувајќи се на американски официјални претставници. Оваа сума е доволна за надополнување на трупите и ѝ овозможува на руската војска да продолжи да ја користи тактиката „бран од месо“, пренесе Њујорк тајмс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ