вторник, 23 јули 2024

Политико: Орбан ја држи ЕУ како заложник и ја поткопува однатре

Објавено на

часот

Сподели

Политичката криза ќе зоврие на самитот во средината на декември, кога лидерите на ЕУ се очекува да донесат историска одлука да ја внесат Украина во клубот од 27 нации и да склучат клучен буџетски договор за спас на воената економија на Киев од 50 милијарди евра. Состанокот треба да им сигнализира на САД дека, и покрај политичкото внимание на војната на Блискиот Исток, ЕУ е целосно посветена на Украина.

Тие надежи наверојатно ќе бидат срушени од Орбан, моќен човек кој негува блиски врски со рускиот диктатор Владимир Путин и кој нашироко се смета дека ја поткопува демократијата и владеењето на правото дома. Тој бара целиот политички и финансиски процес да се стави во застој додека водачите не се согласат на сеопфатно преиспитување на поддршката од ЕУ за Киев.

Ова им задава огромна главоболка на лидерите на ЕУ. Иако Унгарија претставува само два отсто од населението на ЕУ, Орбан може да го држи блокот како заложник затоа што мора да дејствува едногласно на главните стратешки одлуки – и тие едвај се поголеми од отворањето на пристапните преговори со Украина.

Орбан е најгласниот противник на санкциите против Русија по анексијата на Крим од страна на Путин во 2014 година. Но, овој пат е поинаку, велат дипломатите и претставниците на ЕУ.

„Одиме кон голема криза“, рече еден анонимен претставник на ЕУ. Еден висок дипломат на ЕУ предупреди дека ова може да стане „еден од најтешките Европски совети“.

Орбан „игра долга игра“, рече Петер Креко, директор на Институтот за политички капитал во Будимпешта. „Орбан чекаше Европа да разбере дека не е возможно да се победи војната во Украина и дека Киев мора да направи отстапки“. Сега, тој чувствува дека неговото време доаѓа бидејќи заморот со Украина расте во јавното мислење во многу земји од ЕУ.

Некои дипломати на ЕУ ги толкуваат заканите на Орбан како стратегија за зголемување на притисокот врз Европската комисија, која задржува 13 милијарди евра од фондовите на ЕУ за Унгарија поради загриженоста дека земјата ги крши стандардите на ЕУ за владеење на правото.

Други, сепак, рекоа дека е грешка да не се гледа подалеку од тактиките за непосредна трансакција. Орбан долго време ја доведуваше во прашање стратегијата на ЕУ за Украина, но во голема мера беше игнориран или прикажан како марионета на рускиот претседател Владимир Путин.

„Го гледавме, вчудоневидено, но можеби не одвоивме доволно време навистина да слушаме“, призна друг висок дипломат на ЕУ.

„Не остана никој што може го вразуми Орбан“, изјави трет претставник на ЕУ. „Тој сега ја поткопува ЕУ одвнатре“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ