четврток, 25 јули 2024

Пендаровски ќе учествува на инаугурацијата на турскиот претседател Ердоган

Објавено на

часот

Сподели

По церемонијата на стапување на должност, предвидено е присуство на свечена вечера во замокот Чанкаја која ја приредува домаќинот за шефовите на држави и влади и другите високи гости кои ќе бидат присутни на инаугурацијата во Анкара. 

Старо-новиот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган во понеделникот прогласи победа во вориот круг од претседателските избори. Ердоган е на чело на Турција веќе дваесет години. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ