понеделник, 22 јули 2024
Формула 1

Нова доминација на Верстапен, единствена драма беше кога му покажа „пркос“ на инженерот

Објавено на

часот

Сподели

Доминација на Макс Верстапен во Барселона, возачот на Ред Бул беше најбрз на трите слободни тренинзи и квалификациите, а денеска во трката водеше од прв до последен круг и финишираше со 25 секунди предност во однос на Луис Хамилтон.

Мала драма имаше само во финишот на трката, кога Макс Верстапен праша кој го поседува најбрзиот круг на трката а неговиот инженер му порача да внимава бидејќи веќе има црно-бело знаменце како опомена дека во три наврати го напуштил лимитот на пеката и ризикува казна.

Но ова не му значеше ништо на Холанѓанецот, кој веднаш притисна на педалот за гас и веќе во следниот круг постави најбрзо време, за кое доби дополнителен еден бод и сега има +53 на врвот во генералниот поредок.

Возачите на Мерцедес не можеа да го следат темпото на Макс Верстапен, но покажаа значителни подобрувањеа и беа најбрзи од остатокот, Луис Хамилтион заврши како втор а Џорџ Расел се искачи на последното место на пиедесталот.

Серхио Перез финишираше како четврти, пред Карлос Саинц и двоецот на Астон Мартин, Ленс Строил и Фернандо Алонсо.

Во бодови уште завршија Естебан Окон, Јуки Џунода и Пјер Гасли.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ