сабота, 5 октомври 2024

Нов тежок пораз на Вардар, Работнички е нов лидер

Вардар повторно прими четири голови, црвено-црните на свој терен загубија од Струга со 4-1, Работнички со 2-0 победи на гостувањето кај Воска и се качи на првото место откако Шкендија одигра без голови во Кратово кај Силекс, а ремизираше и Гостивар со Беса.

Вардар уште еднаш ги разочара своите навивачи, фудбалерите одиграа анемично, со киксови во одбраната и без идеја во нападот. Струга си замина со трите бода и со четири дадени гола.

Резултатот беше отворен уште во третата минута кога Гачевски киксираше, а Влајковиќ даде гол за водство на Струга од 1-0.

По една акција на Вардар какви што ретко имаше, во 28. минута, Босанчиќ изедначи на 1-1. Но нерешениот резултат не траеше долго, во 42. минута Компаоре го врати водството на Струга.

Истиот играч во 66. минута зголеми на 3-1, а конечните 4-1 за гостинскиот тим беа дело на Кехинде на 15 минути до крајот.

Во текот на натпреварот навивачите на Вардар скандираа против управата барајќи промена во раководството, а на мета беше и голманот Гачевски кој беше навредуван.

Работнички со голови на Регба и Мазари со 2-0 победи на гостувањето кај Воска и се качи на врвот во ПМФЛ.

Шкендија одигра 0-0 на гостувањето кај Силекс, домаќините можеа и да дојдат до трите бода бидејќи гостите го завршија мечот со девет фудбалери, добија два црвени картони.

Гостивар со гол на Ивановски во 61. минута водеше со 1-0 против Беса, но гостите по една контра во 84. минута го изедначија резултатот на 1-1.

Шкупи со 3-1 ја совлада Брера. Едмундсон, Канда и Ајетовиќ беа стрелци за чаирскиот тим, Ивковиќ погоди за Брера.

Мрежите мируваа на мечот во Битола меѓу Пелистер и Тиквеш.

Пелистер – Тиквеш 0-0

Табела: Работнички 19, Шкендија 18, Гостивар 17, Струга 15, Силекс 14, Шкупи 12, Брера 11, Пелистер 10, Беса 9, Тиквеш 7, Вардар 7, Воска 5.