понеделник, 22 јули 2024
Полицијата контра ВМРО-ДПМНЕ

МВР демантира дека уште пред пет дена го знаеле убиецот на Вања

Министерството за внатрешни работи поладнево испрати демант во кој тврди дека на денешната прес конференција, Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ изнел лаги кои не соодветствуваат на вистината. Јанушев го праша  МВР дали е вистина дека во СВР Скопје уште пред пет дена било пријавено дека скопјанецот Љупчо Палевски Палчо ја убил 14 годишната Вања Ѓорчевска.  

 

Објавено на

часот

Сподели

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира лагите кои денеска на прес конференција беа изнесени од страна на Игор Јанушев од партијата ВМРО-ДПМНЕ, каде меѓу другите невистини, беше изнесена лага дека во СВР Скопје пред пет дена наводно било заведено дека убиството врз малолетната В.Ѓ. го извршил Љ.П., а, наводно, не било ништо преземено, пишува во демантот од МВР.

„Тоа е апсолутна невистина. Таква работа не постои. Згрозени сме од самиот факт што оваа партија дури и за ваква трагедија шири дезинформации. Министерството за внатрешни работи и ОЈО Скопје денеска на прес конференција детално презентираа се што е преземено во врска со овој случај“, се наведува во демантот од МВР.

Од МВР апелираат да престане ширењето на лаги и дезинформации, кои само нанесуваат штета на предистрагата. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ