недела, 14 јули 2024

МНР: Апелираме на воздржаност за инцидентот во Лабуништа

Објавено на

часот

Сподели

„Овој настан не смее да фрла сенка врз институционалните напори за негување на правата и интересите на помалите заедници, вклучително и напорите за уставно-правно загарантирани права за нив, меѓу нив и бугарската заедница. Ја повикуваме јавноста и политичките субјекти од соседна Бугарија да им овозможат на институциите на државата да ги расчистат околностите на настанот и соодветно процесуираат, согласно законската регулатива“, се вели во денешното соопштение од МНР.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ