понеделник, 22 јули 2024

Марин Лепен: Сакаме да владееме, нема да формираме влада без мнозинство

Лидерката на екстремно десничарското Национално собрание Марин Лепен изјави денеска дека нејзината партија нема да формира влада доколку не добие апсолутно мнозинство.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Партијата на Лепен е големиот победник во првиот круг од парламентарните избори што се одржаа во неделата во Франција.

„Не можеме да прифатиме да ја напуштиме владата ако не можеме да дејствуваме“, потврди Марин Лепен за француското радио Ентер.

Таа најави и дека нема да биде дел од владата и дека нема да биде на чело на Национално собрание, туку ќе го води пратеничкиот клуб.

И претседателот на нејзината партија, Џордан Бардела, пред првиот круг изјави дека нема да влезе во владата без апсолутно мнозинство во Народното собрание.

Лепен смета дека ако не можат да ги променат политиките што се спроведуваат, ако не можат да дејствуваат, тоа би било најлошото предавство што нејзината партија може да им го направи на своите гласачи.

„Моите гласачи се интелигентни и слободни“, рече таа и додаде дека овие избори се избори за еманципација на францускиот народ.

Зборувајќи за можноста Бардела да стане премиер, Лепен уверува дека е „подготвена“.

„Оваа влада ќе биде целосна, ќе биде компетентна, ќе биде составена од луѓе од Национално собрание, луѓе кои учествуваа со нас во изборната борба и луѓе од граѓанското општество“, уверува Лепен.

Таа исто така најави дека нема да биде дел од оваа влада. „Ова апсолутно мнозинство е изводливо“, верува лидерката на Национално собрание.

Лепен изјави дека нема да биде претседателка на Национално собрание, туку шеф на пратеничката група. Таа, исто така, рече дека претседателот Емануел Макрон прави сè за да се обиде да се спротивстави на демократскиот процес, пренесува француското радио.

Таа додаде дека Макрон се обидува со сите средства да го спречи Национално собрание да дојде на власт.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ