недела, 14 јули 2024
Вицепремиерот со нова порака

Маричиќ: Скринингот завршува идната недела, остануваат уставните измени како политички услов за ЕУ

Објавено на

часот

Сподели

„Граѓаните ќе почувствуваат како е да се биде дел од Европската Унија многу порано од предвиденото. До 2030 година можно е да се реформираат некои правила во ЕУ за да се примат нови членки и до тогаш можно е да се реформираат нашите држави за да бидат подготвени за членство. Битно е да имаме цел, затоа што ако се пропушти овој момент, понатаму може да сметаме само на пораст на национализмот“, порача Маричиќ.

Во дискусијата Маричиќ се фокусираше и на Планот за раст. Тој додаде дека со овој План земјите од Западен Балкан можат да добијат „револуционерна“ одлука за проширувањето на Европската Унија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ