вторник, 23 јули 2024

Макрон вети дополнителна воена помош за Украина: „Контраофанзивата започна“

Објавено на

часот

Сподели

„Го зголемивме испраќањето муниција, оружје и оклопни возила. Ќе продолжиме и во наредните денови и недели“, рече Макрон, кој пред неколку дена рече дека разговарал со својот украински колега Володимир Зеленски, потврдувајќи го почетокот на контраофанзивата.

Германскиот канцелар Олаф Шолц на прашањето дали Германија смета дека на самитот на НАТО во мај треба да ѝ се дадат безбедносни гаранции на Украина одговори: „Јасно е дека тоа е потребно и тоа на многу конкретен начин“.

Состанокот на лидерите на трите земји во Париз требаше да сигнализира единство меѓу Источна и Западна Европа, откако Варшава презеде голема логистичка и дипломатска улога во однос на помошта за Украина, а истовремено ги опоменуваше германското и француското раководство за нивната бавност.

Макрон рече дека средбата е доказ дека нема поделба меѓу „старата“ и „новата“ Европа, што некогаш беше истакнато од Соединетите Држави откако источноевропските земји одбија да ги поддржат Франција и Германија за војната во Ирак пред 20 години.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ