понеделник, 22 јули 2024

Македонска државјанка загина, а уште три се повредени во сообраќајна несреќа во Грција

Македонска државјанка загина, а уште три се потврдени, од кои една е хоспитализирана во солунска болница во сообраќајната несреќа што се случи денеска на автопатот Егнатиа во правец кон Солун, јави дописничката на МИА од Атина.

Објавено на

часот

Сподели

Извори на МИА ги потврдуваат написите во грчките медиуми дека во сообраќајната несреќа учествувало возило од Македонија, а заганинатата е македонска државјанка.

Според истите извори, возилото се движењело по автопатот Егнатиа накај Солун, а тргнало од Битола.

За извлекување на три лица од автомобилот, од Противпожарната служба на Грција интервенирале со пет пожарникари и две возила, а повредените биле преземени од возило на брзата помош.

Поради сообраќајната несреќа околу еден час беше затворен делот од автопатот кон Солун, каде што се случи несреќата, а причините засега се непознати.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ