вторник, 16 јули 2024

Македонија во меч со пет сета загуби од Хрватска

Објавено на

часот

Сподели

Првиот сет го доби Македонија со 25-20, но следните два им припаднаа на Хрватите со 17-25 и 23-25, домаќините го свртеа мечот и поведоа со 2-1.

Македонија одигра фантастичен четврти сет кој го добивме со убедливи 25-15, по што следуваше петти, решавачки сет.

Во краткиот петти сет, имавме водство од 12-10, но го пропуштивме, Хрватите беа пофокусирани во финишот и го добија сетот со 13-15 и дојдоа до победа од 3-2.

Никола Ѓорѓиев со 22 поени беше најдобар кај Македонија, а со ист учинок Петар Дрилиќ беше најдобар кај Хрватите.

По пет одиграни кола Македонија е трета во групата со шест бодови колку што има и втората Белгија. Убедливо на првото место е Украина со 15 бодови, посленда е Хрватска со три бода.
 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ