понеделник, 22 јули 2024

Лавров синоќа пристигна во Скопје, Блинкен од скопскиот аердром полета за Израел

Објавено на

часот

Сподели

На официјалниот Х профил на руското МНР објавени се фотографии од пристигнувањето на Лавров на меѓународниот аеродром во Скопје на кои може да се види дека тој бил пречекан од рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин.

Лавров пристигна по завршувањето на неформалната вечера на министрите учесници на состанокот на ОБСЕ. На вечерата, меѓу другите, присуствуваше и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој пристигна во Скопје вчера доцна попладнето. Веднаш по нејзиното завршување, околу 21 часот, шефот на американската дипломатија од скопскиот аеродром замина за Израел. По вечерата синоќа околу 22:30 часот од Скопје замина и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон.

Учеството на шефот на руската дипломатија беше неизвесно поради меѓународните санкции против Русија по инвазијата врз Украина, но откако Бугарија го отвори небото и дозволи прелет на рускиот владин авион, а ЕУ кажа дека тоа не е кршење на санкциите, од Москва беше потврдено дека Лавров доаѓа во Скопје.

Поради доаѓањето на Лавров, учеството на состанокот на ОБСЕ во Скопје го откажаа министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба, шефовите на дипломатиите на балтичките земји –  Естонија, Летонија и Литванија, Маргус Цахна, Кришјанис Каринш и Габриелиус Ландсбергис, и министерот за надворешни работи на Полска Шимон Шинковски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ