сабота, 13 јули 2024

Кина му нареди на Далај Лама да ги смени своите ставови, доколку сака контакт со Пекинг

Кина соопшти дека тибетскиот духовен водач Далај Лама мора „фундаментално да ги промени своите политички ставови“, доколку сака да ги продолжи контактите со централната влада на Кина.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Официјалните разговори на Кина со Далај Лама, кој побегна во Индија во 1959 година, по неуспешниот тибетски бунт против кинеската власт, и неговите претставници се прекинати во 2010 година, наведе Ројтерс.

„Во однос на контактите и преговорите меѓу централната влада на Кина и 14-тиот Далај Лама, нашата политика беше конзистентна и јасна“, рече Лин Џијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи.

„Клучот е дека 14-тиот Далај Лама мора фундаментално да размисли и темелно да ги коригира своите политички ставови“, рече Лин на редовна прес-конференција на Министерството.

Далај Лама поднесе оставка во 2011 година како политички лидер на тибетската влада во егзил, која Пекинг не ја признава и ја смета за прекршување на кинескиот устав.

Сепак, Кина продолжува да се мачи со каква било интеракција со официјални претставници на други земји, вклучително и поранешни претседатели на САД, иако Далај Лама вели дека не бара независност на Тибет, пишува Ројтерс.

88-годишниот старец, кого Кина го гледа како опасен сепаратист во монашка облека, останува духовен водач на тибетскиот народ.

Американските пратеници во моментов бараат од претседателот Џо Бајден да потпише нацрт-закон со цел да се притисне Кина да обезбеди договор за мир за Тибет преку преговори.

Група американски пратеници, кои се сретнаа со Далај Лама во Индија во средата, рекоа дека нема да дозволат Кина да влијае на изборот на неговиот наследник.

Додека Вашингтон го признава Тибет како дел од Кина, законот се чини дека ја доведува во прашање таа позиција, велат аналитичарите.

Пекинг го отфрли Законот за Резолуција на Тибет, велејќи дека Тибет е дел од Кина и нема никакво мешање од надворешни сили.

„Ги повикуваме САД целосно да ја препознаат важноста и чувствителноста на прашањата поврзани со Тибет и искрено да ги почитуваат основните интереси на Кина“, рече Лин.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ