вторник, 23 јули 2024

Како Општина Никшиќ купила погрешно куче раскажува црногорски пратеник

Пратеникот на Социјалдемократите во црногорското Собрание, Никола Зиројевиќ имаше инспиративен говор кој наиде на смеа меѓу пратениците. Тој детално образложи како Општина Никшиќ, инаку град со топла клима, од Словенија за пожарникарите купила погрешно куче, куче кое е дресирано да бара затрупани луѓе во снежна лавина.

Објавено на

часот

Сподели

Наместо куче трагач по преживени лица за потребите на пожарникарите, тие од Словенија дојдоа со куче дресирано за лавини, рече Зиројевиќ. И, додаде, му го решија и станбеното прашање без подигање на кредит, тоа куче доби куќичка и сè друго што е потребно за кучето. Целиот говор е во видеото.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ