недела, 14 јули 2024
Србинот ја доби наградата МВП на финалната серија

Јокиќ го предводеше Денвер до историски успех, прва титула во НБА (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Никола Јокиќ и неговите соиграчи се новите НБА шампиони, предводени од маестралниот српски центар, Денвер се прошета во плејофот и дојде до најголемиот трофеј.

Мајами даде сѐ од себе за барем да им го одложи славјето, водеше во најголемиот дел од мечот, но потклекна во последниот период и не успеа да го продолжи финалето.

Натпреварот беше неизвесен во целиот тек, единствената двоцифрена предност ја имаше Мајами во текот на втората четвртина кога поведе со 39-29. Драматично беше во самиот финиш, „жешките“ имаа предност од 89-88 и тогаш застанаа, следуваше серија од 5-0 за Денвер по која дојдоа до триумфот од 94-89.

Никола Јокиќ со 28 поени и 16 скокови беше најдобар на теренот, во Денвер се истакна и Портер со 16 поени и 13 скокови, Мареј постигна 14 поени. Во составот на Мајами најефикасен беше Батлер со 21 поени, Адебајо имаше 20 поени и 12 скокови.

Никола Јокиќ ја доби наградата за МВП во финалната серија, ново признание на Србинот кој беше неверојатен во текот на целиот плејоф и најзаслужен за овој историски успех на Денвер.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ