недела, 14 јули 2024
Вработени во Царина излегуваат на предупредувачки протест

Или исплата на триесет проценти на плата или затворање на граничните премини

Објавено на

часот

Сподели

„Вработените во Царинска управа веќе со години наназад, иако имаат право согласно закон и колективен договор за исплата на триесет проценти на плата, тој додаток никако не го добиваат“, појасни претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски на денешната прес-конференција.

Тој нагласи дека доколку се нема слух за барањето, протестите за предупредување ќе се радикализираат, се размислува и за затворање на гранични премини и најави дека ова ќе биде првиот од протестите што ќе следат и во други институции.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ