четврток, 25 јули 2024

Франција во неизвесност: Макрон ги повика главните партии да формираат владина коалиција

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика главните партии да ги здружат силите за да формираат солидно мнозинство во Националното собрание, во неговото прво јавно обраќање по предвремените избори во неделата, кои доведоа до ќорсокак на парламентот.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Изборите, кои Макрон неочекувано ги свика по поразот од екстремно десничарскиот Национален собир на европските избори во јуни, ја фрлија Франција во неизвесност, со три политички дивергентни блока и без јасен пат до формирање влада.

Во писмо до регионалните весници, Макрон ги повика „главните партии со републикански вредности“ да формираат владина коалиција и рече дека се надева дека ќе избере премиер од таква група.

„Да се ​​надеваме во способноста на нашите политички лидери да покажат разум, хармонија и смиреност во вашиот интерес и интересот на земјата. Во светлината на овие принципи, ќе одлучам за назначувањето на премиерот“, изјави Макрон.

Тој експлицитно не повика Национален собир и левичарската партија Непокорена Франција да бидат исклучени од таквата коалиција, но неговото повикување на „републиканските вредности“ обично се сфаќа како исклучување на партиите од крајната левица или крајната десница.

Левичарската коалиција Нов народен фронт, која ги обединува Непокорена Франција, комунистите, Зелените и социјалистите, неочекувано освои најмногу места на изборите во неделата, но не и мнозинство.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ