сабота, 20 јули 2024

Дуда: Русија е затвор на нации, најголемата колонијална империја во светот (ВИДЕО)

Полскиот претседател Анджеј Дуда повика на „процес на деколонизација“ на Русија.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Говорејќи на конференцијата „Мир за Украина“ во Швајцарија, Дуда ја опиша Русија како „затвор на нации“. „Речиси 200 етнички групи“ живеат во таа земја, кои „станаа жители на Русија како резултат на методите што денес се користат во Украина“, тврди полскиот лидер.

Русија води колонијална војна, затоа меѓународната заедница треба да ѝ помогне на Украина да го одбрани својот суверенитет и да ја одреди својата иднина.

Тој рече дека неиспровоцираната и незаконска агресија на Русија против Украина трае веќе 28 месеци, односно дека злосторствата против човештвото извршени од рускиот режим низ Украина траат веќе две и пол години.

„Оваа војна не само што е сурова и полна со злосторства, таа е империјалистичка и колонијална по природа. Кремљ се обидува да ги направи Украинците и нивните деца робови, да ги користи украинските ресурси, да ја уништи нивната култура и да ја лиши Украина од правото слободно да го избира сопствениот пат на развој и безбедносни гаранции“, рече Дуда, пренесува Укринформ.

„Русија останува најголемата колонијална империја во светот, која, за разлика од европските сили, никогаш не помина низ процес на деколонизација и никогаш не беше во можност да се справи со демоните од своето минато“, рече Дуда.

Дуда додаде дека меѓународната заедница мора јасно да каже „дека повеќе нема место за колонијализам во светот“.

Во исто време, тој истакна дека Русија не дејствува сама – таа се потпира на режимот на Лукашенко во своите криминални дејствија: „Тој не само што дозволи руската армија да нападне од негова територија, туку и иницираше серија хибридни напади против Полска и балтичките држави, кои траат повеќе од три години“.

Дуда рече дека Украина го има секое право да го брани својот суверенитет и независност во согласност со меѓународното право, а светската заедница е обврзана да му ја даде на Киев потребната поддршка.

Според полскиот лидер, патот до мирот ќе биде долг. Во исто време, тој ја нагласи потребата да се „фокусира на помалку контроверзни прашања, чиј напредок ќе овозможи „понатамошен притисок врз Кремљ да ги повлече своите трупи од Украина“, а успехот на оваа иницијатива зависи од широката застапеност на ОН во тоа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ