вторник, 16 јули 2024

Деспотовски ја поздрави инвестицијата на Мицкоски со американската компанија Вабтек

Заслужува да се поздрави решеноста на Владата „да пресече” и оваа инвестиција која е важна за сите граѓани да се случи, напиша на својот фејсбук-профил Јован Деспотовски од СДСМ по информацијата дека македонскиот премиер Христијан Мицкоски во Вашингтон го потпишал договорот со Вабтек, американска компанија Вабтек која ќе инвестира 35 милиони евра во фабрика во Македонија за производство на сопирачки за шински возила.

Објавено на

часот

Сподели

„Навистина е добра веста дека американската Вабтек (Wabtec) ќе ја реализира својата нова инвестиција и значително ќе ги прошири своите капацитети во Македонија.
Повеќе од две години со тимот од ТИРЗ работевме заедно со оваа компанија, која веќе вработува над 350 наши сограѓани. Се боревме заеднички со предизвиците од различни институции. Институции и политичари кои заборавија дека работат за интересите на државата и граѓаните. Се боревме и на суд, каде добивме заедно со компанијата. Одлуката сè уште не е спроведена. Сепак, добро е што овие предизвици се сега минато.
И затоа заслужува да се поздрави решеноста на Владата ‘да пресече’ и оваа инвестицијата која е важна за сите граѓани да се случи.
Честитки за сите“, напиша Деспотовски на својот фејсбук-профил.
Во однос на судскиот процес што го споменува Деспотовски, се работи за спор пред Управниот суд на ТИРЗ против Комисијата за заштита на конкурентноста за наводни незаконски услови за реализација на инвестицијата.
ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ