среда, 24 јули 2024
Време

Денеска температури до 40 степени, УВ индекс 9

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21, а максималната ќе достигне од 34 до 40 Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 9.

Објавено на

часот

Сподели

Во Скопје сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 39 степени.

Нашето подрачје ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса што ќе предизвика времето да биде претежно сончево и натпросечно топло. Утринската температура наместа нема да се спушта под 20 степени, а максималната дневна насекаде ќе биде над 30, а наместа и 40 степени. Во недела попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ