недела, 21 јули 2024
Уште по вечерата во Александар Палас

Бугарката Габриел не сакала да биде блиску до Лавров па заминала и од Скопје

Објавено на

часот

Сподели

„Бев во Скопје да изразам почит на претседавачот со ОБСЕ. Покрај тоа, имаше вечера на европските лидери на која секој од нас требаше да каже дека сме таму затоа што не сакаме да ја потпишеме смртта на ОБСЕ. По таа вечера, мислам дека моето присуство таму не требаше да биде физичко, па затоа заминав. Не сакам да присуствувам со претставници на земји кои нè прогласија за непријателски“, рече Габриел.

Бугарија, иако претходно соопшти дека дава дозвола за прелет, сепак, не дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на пат кон Скопје, да помине низ нејзиниот воздушен простор бидејќи во него се наоѓала и портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

Поради тоа, Лавров во Скопје пристина преку Турција и Грција, а летот траел пет часа.

Официјална Москва ја нарече бугарската забрана „опасната глупост на некој шегаџија во структурите на моќ во Бугарија“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ