среда, 24 јули 2024

Блинкен: Авионите Ф-16 се на пат за Украина, ќе летаат на украинското небо ова лето

Американскиот генерален секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека испраќањето одбранбени системи во Украина, како системот Патриот и други, е од клучно значење за одбраната на инфраструктурата и на украинскиот народ, како и на одбранбените сили.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Важно е да ги отклучиме економските инвестиции во Украина. Тоа е работа број еден за Украина и Алијансата, но тоа е само дел од пакетот што го составивме“, изјави Блинкен во Вашингтон на Самитот на НАТО.

Тој рече дека „во овој момент“ пратката борбени авиони Ф-16 обезбедени од Данска и Холандија оди во Украина.

„Тие ќе летаат над Украина веќе ова лето“, изјави Блинкен.

Тој посочи дека за него успех е независна и силна Украина, интегрирана во НАТО и Европската Унија и која „стои на свои нозе и на економски и на демократски план“.

„Украина е на тој пат. Имаме обемен пакет кој го гради мостот на Украина кон НАТО“, изјави Блинкен.

Секретарот оцени дека економската траекторија на Украина е во „критична“ состојба, бидејќи Украина има капацитет да управува со одбранбена индустрија за себе и за другите, но дека „физичките инвестиции“ мора да бидат заштитени.

Лидерите на НАТО се собраа на самитот во Вашингтон, каде што на 9, 10 и 11 јули Алијансата ја слави 75-годишнината од основањето.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ