четврток, 25 јули 2024
Ла Лига

Жирона ја шокираше Барселона на Монжуик и се качи на врвот во Ла Лига (ВИДЕО)

Барселона на свој терен доживеа пораз од Жирона која го искористи ремито на Реал Мадрид и повторно е лидер во Ла Лига.
 

Објавено на

часот

Сподели

Малата Жирона не само што нема намера да падне, таа ги изненадува и најдобрите, денеска ја победи Барселона на нејзин терен.

Жирона поведе уште во 12. минута од мечот, а само седум минути подоцна Левандовски го изедначи резултатот на 1-1. На пет минути пред крајот на првото полувреме Гутиерез ја врати предноста на Жирона, овојпат од 2-1.

Во 80. минута Валери зголеми на 3-1 за Жирона, а Гундоган во 91. минута намали на 3-2 и донесе надеж дека Барселона може да се спаси од пораз. Но, наместо тоа, гостите преку Стуани дадоа уште еден гол за победа од 4-2.

По 16 одиграни кола Жирона е на првото место со 41 бода, Реал Мадрид има 39, Атлетико Мадрид и Барселона имаат по 34. Тимот на Симеоне има меч помалку.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ