недела, 14 јули 2024

Жестоки борби во Украина, Русите напаѓаат сè повеќе места

Тешки борби продолжуваат во источна Украина, соопштија синоќа во Киев украинските воени лидери, борбите се водат на 12 локации. „Ситуацијата беше најлоша во областа Покровское, но непријателот беше активен и во правец на Лиман и Кураково“, се наведува во вечерниот извештај на украинскиот Генералштаб.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Сите три града се наоѓаат во источниот украински регион Доњецк. Во текот на денот се воделе 123 битки. Од нив, 41 битка се воделе само во областа Покровска, имало 19 напади кај Лиман и 17 кај Кураково, се вели во извештајот.

Според Генералштабот, во близина на Покровск биле одбиени 29 напади, но 12 битки сè уште траат, бранителите прават се што можат за да ја стабилизираат ситуацијата и да го спречат непријателот да навлезе на украинска територија.

Претходно во текот на денот руското Министерство за одбрана извести дека селото Сокил е заземено во оваа област. Сокил повеќе не се појавува во извештајот на штабот, туку селото Прохрес западно од него.

Украинската војска соопшти дека повеќе од 180 руски војници биле убиени во областа Покровское. Покрај тоа, уништени се и неколку руски воени возила. Информацијата не може да се потврди.

Дел од фронтот кај Покровское се смета за релативно ранлив. Руската армија бавно напредуваше со месеци откако на почетокот на годината ја освои Авдијивка. Украина сè уште не успеала да го запре напредувањето и да ги стабилизира своите одбранбени линии.

Претходно руските сили зазедоа уште едно село во регионот Доњецк, во источна Украина, соопшти Министерството за одбрана во Москва.

Руската армија го зазеде Сокил, село кое се наоѓа на околу 30 километри северозападно од градот Доњецк, подобрувајќи ја својата тактичка позиција, се вели во извештајот. Од украинската страна немаше коментари.

Селото, кое според пописот на населението пред 20 години броело неколку десетици жители, се наоѓа источно од Покровск, што се смета за можна цел на рускиот напредок.

Во ноќните напади со беспилотни летала, Русија го прекина снабдувањето со електрична енергија и вода во североисточниот регион Суми во Украина. Украинското воено воздухопловство соопшти дека Русија нападнала 12 украински региони, 24 од 32 беспилотни летала биле соборени.

Остатоците од соборениот дрон оштетија зграда и возило во Киев. Украинските сили користеа беспилотни летала за да го нападнат јужниот дел на Русија во Краснодар, кој стана честа цел на Украина.

Беспилотните летала биле соборени, но нивните остатоци запалиле складишта за гориво во областите Павловска и Ленинградскаја и оштетиле радио кула во градот Јејск, соопшти регионалниот штаб.

Во последниве месеци, Киев погоди не само воени цели, туку и магацини за гориво и транспортни центри за да ги зголеми логистичките предизвици на Русија во водењето војна. Украина се брани од целосна руска инвазија повеќе од две години, откако претседателот Владимир Путин го нареди тоа.

Во моментов на војната не и се гледа крајот. Помеѓу другото, Путин сака Украина целосно да се откаже од териториите на Доњецк, Луганск, Керсон, Запорожје и Крим како услов за прекин на борбите. Киев инсистира на целосно повлекување на Русија од сите окупирани територии, вклучувајќи го и црноморскиот полуостров Крим, кој Москва незаконски го анектираше во 2014 година.

Путин во четвртокот повтори дека нема да прогласи примирје доколку Киев не ги исполни неговите предуслови.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ